Stekhuset Hörnan
À la carte, luncher, bar och festarrangemang.
Stekhuset Hörnan ordnar middagar efter Era önskemål. Vi har 40 platser för era privata tillställningar; såsom bröllop, kundträffar, firmafester och familjemiddagar. Kom och njut av den utsökta gourmet menyn i "klassisk" miljö.
Under 1880-talet bestod kvarteret av sex tomter. Branden 1888, som ödelade stora delar av Sundsvall medförde ett krav att uppföra hus i sten i de centrala delarna och antalet tomter inom kvarteret Vesta, som det nu döpts till i den nya stadsplanen minskades till fyra.
I modern tid har "Special Konsum" huserat här, tills Renate Eriksson startade Stekhuset för ett trettiotal år sedan - den första restaurangen i Sundsvall med stenkolsgrill. Det var även Renate som införde flarnet på dessertmenyn - en specialitet väl värd att prova.
Obs! Inga bokningar via mail.
Kontaktinformation
Gatuadress 1 | ||
Trädgårdsgatan 22 | ||
Postnummer | ||
852 31 | ||
Postadress | ||
Sundsvall | ||
Telefonnummer | ||
+46 (0)60-619598 | ||
E-post | ||
info@stekhuset.se | ||
Webbsida | ||
http://www.stekhuset.se/ | ||
Öppettider | ||
Se hemsida för öppettider. |